style=”display:inline-block”
data-ad-client=”ca-pub-5585383174233656″
data-ad-slot=”3973085649″>


Mathematics

Published on January 5th, 2014 | by Nick

0

Deal or No Deal

Mathematics is not just something to do in the classroom. We use Mathematics all the time in our day to day lives. One area that many people put their Mathematics skills to good use in is while shopping. Are different size packs better or worse value? How much money are you REALLY saving with multi-buy offers?

In this game you will be shown lots of different products which have changed prices. The question is whether the new product is a good deal or not.

Type Yes or No to whether you think each question is a now a good deal for the given prices.

[kml_flashembed publishmethod="static" fversion="8.0.0" movie="http://www.what2learn.com/games/embed/89279" width="550" height="400" targetclass="flashmovie"]

[/kml_flashembed]

Questions in this game are:

Original: $3.79 per jar of pickles New: $2.00 per jar of pickles
Original: $15.99 per jug New: $19.50 per jug
Original: $6.99 for 20 New: $34.99 for 100
Original: 16 GB for $12.49 New: 32 GB for $21.95
Original: $22.79 New: $6.64
Original: $169.95 New: $195.00
Original: $19.99 New: $0.99
Original: $0.31 per pack New: $0.75 per pack

To see the other latest Mathematics games created by visitors to What2Learn click here.

Alternatively, you might be interested in visiting our satellite website ‘Cool-Math‘ which provides free printable worksheets and access to games that have not been created at What2Learn.

Related posts:



Deal or No Deal Nick
Rate this game

Summary:

4.1


User Rating: 0 (0 votes)

Tags: , ,


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Back to Top ↑